Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai (171)
Vytautas Landsbergis

V. Landsbergis. Apie ES gynybą ir jos reikmę

Demokratijos gynyba kaip esminė ES užduotis ir tautas vienijanti misija turi būti pagrindinis mūsų rūpestis ir išorėje, ir viduje.

Demokratijos skatinimą reikia ginti pirmiausia kaip pasirinkimo principą, ir jo neatsisakyti, jei nedemokratijos dėl to susierzina. Todėl demokratinė ES (taip pat ir Lietuvos) aplinka yra mūsų pirmiausia užduotis bendrojo saugumo gynybos požiūriu.

Nuosekli demokratinio europinimo erdvės plėtra – draugiškas požiūrius į Rytų kaimynystę - turėtų būti natūralus prioritetas ir ES egzistavimo esmė. Lietuva laikosi šios linijos.

Kalbant apie nepriklausomą ES politiką, reikia geriau suvokti ir politiškai blaiviai vertinti atsisakymą „dujų valdžios“ ir kolektyvinį pasipriešinimą bet kokioms pastangoms pakeisti ES „Gazprom-Sąjunga“ ir atmesti teisingą prekybą.

Pasirengimas, taip pat karinis, daug reiškia priešinantis visokiam pavojingų pamišėlių tikėjimui jėga, prievarta ir neapykanta. Todėl euroatlantinis solidarumas lieka vienu fundamentalių ir esminių poreikių.

Tegu Lietuva su savo taikaus išsivadavimo patirtimi padeda kurti europinį antineapykantos ideologijos frontą. Šis darbas būtų svarbus net pasauliniu mastu. Lietuva čia tarnauja tarptautinėje plotmėje gindama taiką ir humanistinio, ne neapykanta grįsto auklėjimo pamatus.

Reikia suvokti ir diskutuoti apie konkrečius nesaugumo šaltinius bei agresijos pavojus. Konkrečiai:

1) naujojo ekspansionizmo mentalitetą ir siekį valdyti visas buvusias kolonijas netgi Europoje;

2) priešiškumo demokratinei aplinkai ir jos struktūroms, kaip antai ES ir NATO, ideologiją;

3) nedemokratijų virsmą antidemokratijomis bei naujojo totalitarizmo tendencijų buvimą ir augimą. Susirūpinimą kelia tokios tendencijos ne tik radikaliajame islame, bet ir Rusijoje, kur bet kuri opozicija laikoma priešu. Todėl ES-Rusijos bendradarbiavimo formas reikia naudoti šioms tendencijoms švelninti, kad būtų išvengta santykių blogėjimo.

Vytautas Landsbergis, MEP (žurnalui “Parliament Magazine”)

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
MYEP.LT FACEBOOK
MyEP.LT TWITTER
REKLAMA