Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai (6)
Vladimiras Putinas

Rusų mažumos atstovas Estijoje: glumina tai, kad V. Putinas mėgina pasinaudoti mažumų jausmais

Vienintelis rusų mažumos atstovas Estijos ministrų kabinete Jevgenijus Ossinovskis nemano, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sieks pakartoti Krymo scenarijų Baltijos valstybėse, nes, anot J. Ossinovskio, Baltijos valstybėse gyvenantys rusai tvirtai laikosi Europos Sąjungos (ES) krypties.

2004 m. prie ES prisijungusiose Lietuvos, Latvijos ir Estijos valstybėse gyvena nemažai etninių rusų. Daugelyje miestų, tarp kurių ir Estijos Narvos miestas, rusai sudaro net gyventojų daugumą. Vis dėlto, kaip rašo „Der Spiegel“, J. Ossinovskis netiki, jog Baltijos valstybėse gyvenantys rusai norėtų atsidurti V. Putino įtakos zonoje.

28-erių švietimo ir mokslo ministras J. Ossinovskis, kuris į šį postą paskirtas tik praėjusį mėnesį, - tai pirmasis rusų mažumos atstovas, dirbantis Estijos vyriausybėje per pastaruosius 12 metų.

J. Ossinovskis pasakojo „Der Spiegel“ apie Estijoje gyvenančius rusus Krymo krizės kontekste bei apie baiminimąsi, jog V. Putinas gali pamėginti destabilizuoti situaciją Baltijos valstybėse.

- Ar jaučiatės labiau rusas ar estas?

- Priklauso nuo aplinkybių. Būdamas užsienyje jaučiuosi estas ir europietis, tuo tarpu būdamas Estijoje jaučiuosi rusakalbis estas.

- Rusų kalba gimtoji daugiau nei ketvirtadaliui iš 1,3 mln. Estijos gyventojų. Esate toks pat lojalus?

- Daugelis šių Estijos gyventojų turbūt save vadina rusais, tačiau tai jokiais būdais nereiškia, jog jie įsitraukę į nuolatinį konfliktą su estais. Nė viena Estijos partija neragina atskirti kurių nors teritorijų nuo Estijos. Rusų mažuma Estijoje net neturi stiprios politinės partijos.

- Ar baiminatės, jog Maskva gali siekti stiprinti nacionalistinius jausmus tam, kad sukurtų pretekstą įsiveržimui, kaip įvyko Kryme?

- Situacija Estijoje negali būti lyginama su situacija Kryme. Gali būti, kad praeityje buvo mėginama kiršinti gyventojus, tačiau šie bandymai nebuvo sėkmingi. Nepažįstu nė vieno Estijoje gyvenančio ruso, kuris žvelgtų į V. Putiną kaip į gynėją. Taip pat nepažįstu nė vieno Estijoje gyvenančio ruso, kuris pageidautų gyventi Rusijoje, o ne Estijoje. Žinoma, daugelis čia gyvenančių rusų žiūri rusiškus televizijos kanalus, o tai turi įtakos jų požiūriui į Krymo krizę. Vis dėlto mažiausiai pusė šių asmenų mano, kad užimdamas Krymą V. Putinas pažeidė tarptautinę teisę.

- Prieš septynerius metus įvyko susidūrimas tarp Estijoje gyvenančių rusų ir policijos pajėgų dėl valdžios sprendimo nugriauti paminklą, skirtą sovietinės kariuomenės atminimui. Ar esate įsitikinęs, kad šiuo metu nėra jokios įtampos?

- Be jokios abejonės, yra nemažai ginčytinų klausimų. Darbo neturinčių Estijoje gyvenančių rusų skaičius viršija bedarbių estų skaičių. Taip pat nėra lengva sulyginti rusakalbių gyventojų švietimo sistemą su Estijos standartais. Žinoma, yra ginčytinų klausimų, susijusių su istorija. Nemažai estų vertina rusus kaip okupantų, kurie Antrojo pasaulinio karo metais prijungė Estiją prie Tarybų Sąjungos, palikuonis. Tačiau 95 proc. viešosios nuomonės apklausoje dalyvavusių asmenų pareiškė, jog vertina teigiamai rusų mažumai priklausančius Estijos gyventojus, kuriuos pažįsta.

- Ar Estijos rusų mažumai priklausantys gyventojai jaučiasi pilnaverčiai ES gyventojai?

- Jauni gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jie yra estų ar rusų tautybės, linkę tapatintis su ES. Jie vyksta studijuoti ir dirbti į Vakarų Europos valstybes. Šie žmonės puikiai žino, kas ES jiems gali pasiūlyti demokratiją, laisvę ir aukštas pajamas.

Tačiau Estijoje gyvenantys rusai taip pat didžiuojasi galėdami išsaugoti Rusijos kultūrą ES. Šiuos Estijos gyventojus glumina tai, kad V. Putinas mėgina jų jausmais pasinaudoti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
MYEP.LT FACEBOOK
MyEP.LT TWITTER
REKLAMA