Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai (15)
Nutukimo specialistas: ko iš JAV gali pasimokyti ES?

Nutukimo specialistas: ko iš JAV gali pasimokyti ES?

Europos valstybių vyriausybės pripažino, kad nutukimas yra viena opiausių Europos gyventojų, ypač vaikų sveikatos apsaugos problemų. Antsvorio turintys individai susiduria ne tik su sveikatos, bet ir su socialinėmis problemomis, todėl gali smarkiai pablogėti jų gyvenimo kokybė.

Nutukimas nėra liga, tačiau didėjant žmogaus svoriui auga ir pavojingų susirgimų – širdies ligų, hipertenzijos, insulto, kvėpavimo organų ligų, artrito bei kai kurių piktybinių navikų – pavojus. Nutukimo epidemija Europoje jau buvo pripažinta kaip viena iš pagrindinių priežasčių, lėmusių žmonių su II tipo diabetu skaičiaus didėjimą.

Jungtinės Valstijos dažnai lenkia Europą kalbant apie naujausias technologijas ir nesveiką gyvenimo būdą. Atsižvelgdami į Amerikos sukauptą patirtį kovojant su antsvoriu ir nutukimu, Europos Sąjungos (ES) pareigūnai turėtų kliautis amerikiečių pasiekimais ir drąsiai klausti patarimų, mano nutukimo specialistas Jamesas O. Hillas.

Ką patarti žmogui, turinčiam nutukimo problemą ir norinčiam atsikratyti nereikalingų kilogramų?

Manau, yra daug būdų, kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų naštos. Svoris mažėja sumažinus suvartojamo maisto kiekį, tačiau tai tik laikinas pagerėjimas. Nutukimo gydymą sudaro du etapai. Pirmasis etapas – svorio metimas. Šio tikslo taip pat galima siekti įvairiai. Galite pasirinkti bet kurią iš milijono siūlomų dietų, tačiau sunkiausias nutukimo gydymo etapas – ne sudeginti kilogramų perteklių, o neleisti jiems grįžti.

Kai aiškinamės, kas padeda nepriaugti atsikratytų kilogramų, supratome, jog vieno vienintelio recepto nėra, pasirinkimo variantų daug. Galiu apytiksliai nusakyti, kokios strategijos pasiteisina. Viskas prasideda nuo fizinio aktyvumo. Tačiau, norint atsikratyti nereikalingų kilogramų, visai nebūtina sportuoti. Nemažai svorio galima gana paprastai netekti be jokio sporto. Bet jeigu norite, kad prarasti kilogramai nesugrįžtų, sportuoti tiesiog būtina.

Antras labai svarbus dalykas tas, jog sėkmingai antsvorio ir net nutukimo problemą įveikę žmonės maitinasi mažiau kaloringu, neriebiu maistu. Jie tiesiog stebi, ką deda į burną, cukrų keičia saldikliais, ieško mažiau kaloringų valgio alternatyvų. Žmonės virsta protingais bet atsakingais valgytojais. Laikosi griežto režimo – kiekvieną mielą dieną sportuoja, sveikai maitinasi, valgo pusryčius ir reguliariai konsultuojasi su specialistais. Kūno masės mažinimas – lengvoji dalis. Tai padaryti pavyksta daugeliui žmonių. Tačiau daugumai svorio netekusių asmenų jis grįžta, ir net su kaupu.

Ko Europa galėtų pasimokyti iš Amerikos kovojant su nutukimo problema?

Svarbiausias dalykas, ko galite pasimokyti iš mūsų, yra tai, ko nereikėtų daryti. Pirmiausia, maisto ribojimas neduos jokios naudos. Dešimtmečius skatinome riboti maistą. Bet tai nepadeda. Žmonės bando sumažinti suvartojamo maisto kiekį, peralksta ir persivalgo. Taigi maisto kiekio ribojimas problemos neišspręs.

Dažnai žmonės sako: „Norint sulieknėti, reikia daugiau judėti ir mažiau valgyti“. Manau, jog toks įsitikinimas klaidingas. Taigi, jeigu mums pavyktų žmones, tarkim Jungtinių Valstijų ar Jungtinės Karalystės, priversti daugiau judėti, kalbu apie 30 minučių aktyvaus judėjimo per dieną, sveikam svoriui išlaikyti suvartojamo maisto kiekio mažinti nebereiktų.

Dabar pakalbėkime apie atsakingą ir sveiką mitybą. Kas tai? O gi nuolatinis stebėjimas, kokio dydžio porciją renkiesi ir pirmenybė liesesniam bei mažesnio kaloringumo maistui (mažiau riebalų ir cukraus). Moksliniai tyrimai atskleidė, jog taip maitinantis suvalgoma mažiau. Taigi nejaučiate alkio. Pasisotinate mažesniu kalorijų kiekiu. Turėsite daugiausia galimybių išlaikyti sveiką svorį ir gerai jaustis, jeigu fizinį aktyvumą derinsite su tokia atsakinga mityba.

Jeigu jau turite antsvorio, turite tų kilogramų atsikratyti, taigi teks laikytis dietos, tačiau susigrąžintam svoriui išsaugoti prireiks mūsų jau aptartų dviejų dalykų.

Finansų krizės metu šoktelėjo maisto produktų kainos, šiuo metu pigiausi – patys nesveikiausi produktai. Krizė žmonės kaip ir paskatino rinktis tukinantį maistą. Kaip pakeisti susiklosčiusią situaciją?

Tai rimta problema. Žmonės sako „Sakote maitintis sveikai, bet juk tai žymiai brangiau“. Štai ką galite padaryti... Sveikas maistas tampa labiau įperkamas, jeigu patys jį gaminatės. Keblumų Amerikoje sukelia ir faktas, jog žmonės pamiršo, kaip tai daryti. Dažnai sveiki produktai parduotuvėje kainuoja tik vos daugiau. Jeigu maistą ruoštumėte namuose, galėtume valgyti sveiką maistą pigiau nei viešo maitinimo įstaigose.

Manau, jog reikia žmones vėl mokyti gaminti, derinti prieskonius. Valgome daug cukraus ir riebalų, prieskoniai tikrai gali padėti šiuos įpročius pakeisti.

Jamesas O. Hillas – pediatrijos ir medicinos profesorius bei Kolorado universiteto Anschutzo medicinos tyrimų centre esančios sveikatos ir geros savijautos studijos įkūrėjas bei vadovas. Akademikas taip pat yra ir vienas iš judėjimo „America On the Move“ steigėjų ir Valstybinio sveikatos instituto suburtos specialistų grupės, parengusios Amerikai rekomendacijai, kaip gydyti nutukimą ir kokių prevencijos priemonių imtis, narys.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
MYEP.LT FACEBOOK
MyEP.LT TWITTER
REKLAMA