Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai
Valdemaras Tomaševskis

V.Tomaševskis nepateikė etikos sargams paaiškinimo dėl kalbų apie lenkų padėtį Lietuvoje

Europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis nepateikė Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) atsakymo dėl savo kalbų apie lenkų mažumos padėtį Lietuvoje.

"Nesulaukėme (V.Tomaševskio atsakymo - BNS)", - antradienį BNS sakė VTEK atstovė Agnė Karalienė.

Šį atsakymą VTEK europarlamentaro prašė pateikti iki sausio 4-osios imtinai.

Dabar klausimas, ar V.Tomaševskio teiginiai atitiko Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatas, bus sprendžiamas VTEK posėdyje, kurį numatoma surengti sausio 22-ąją.

"Komisija jau du kartus prašė jo paaiškinimų, jis turi teisę jį pateikti, ir kadangi jo negavome, tai komisija svarstys visą šitą situaciją artimiausiame posėdyje, ir tada priims atitinkamą sprendimą", - teigė VTEK atstovė.

Pasak A.Karalienės, dėl V.Tomaševskio pasisakymų VTEK teks svarstyti be europarlamentaro paaiškinimo, nebent komisija nuspręstų dar kartą, jau trečiąjį, prašyti jo pateikti atsakymus. Ar tai bus daroma, spręsis būsimame posėdyje.

Europarlamentaras BNS yra sakęs neketinantis aiškintis VTEK dėl savo kalbų apie lenkų mažumos padėtį Lietuvoje, o pradėtą tyrimą vadina neteisėtu spaudimu.

V.Tomaševskis pareiškė įžvelgiantis VTEK veikloje ketinimus daryti jam spaudimą. Anot jo, etikos sargų veiksmai prieštarauja "parlamentarizmo dvasiai".

"Ką mes turime aiškintis, ką man atsakyti? Europarlamentaro mandatas laisvas, ir niekas negali daryti spaudimo dėl pasisakymų. Tai nesąmonė - provokacija arba šios komisijos nekompetencija. Norima pigiai daryti įtaką europarlamentarams", - BNS sakė V.Tomaševskis.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderis tikino esąs atsakingas tik rinkėjams, kurių teises, įskaitant tautiškumo puoselėjimo klausimus, tvirtino ginantis ir Europos Parlamente.

Tyrimą etikos sargai pradėjo lapkričio mėnesį, reaguodami į parlamentaro konservatoriaus Ryto Kupčinsko kreipimąsi.

Lietuvos Sąjūdžio vardu išplatintą kreipimąsi pasirašiusiam R.Kupčinskui užkliuvo V.Tomaševskio teiginiai per susitikimą su Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso, taip pat Lenkijos europarlamentarų laiškas Europos Parlamento (EP) vadovui Jerzy Buzekui.

Pareiškime prašoma ištirti, ar V.Tomaševskis nepažeidė "valstybės politiko elgesio principų (pagarba žmogui ir valstybei, teisingumas, nesavanaudiškumas, nesąžiningumas ir kt.)".

VTEK lapkritį laišku V.Tomaševskį informavo, kad pradėtas tyrimas dėl politiko "elgesio atitikties Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatoms". Lietuvos lenkų partijos lyderio paprašyta iki gruodžio 11 dienos pateikti paaiškinimą.

Su valdančiųjų konservatorių atstovais dažnai abipusiais kaltinimais apsikeičiantis V.Tomaševskis rugsėjį J.M.Barroso pasiskundė dėl tautinių mažumų kalbos vartojimo ir tvirtino, kad lenkų mažuma Lietuvoje yra diskriminuojama.

Kiek vėliau rugsėjį V.Tomaševskio biuras išplatino 10 Lenkijos europarlamentarų laišką J.Buzekui, kuriame prašoma apginti esą pažeidžiamas lenkų tautinės mažumos teises Lietuvoje. V.Tomaševskis tada sakė šio laiško nepasirašęs, bet jam pritariąs.

VTEK pradėjus tyrimą, V.Tomaševskis vėl sulaukė grupės Lenkijos europarlamentarų užtarimo. Gruodį devyni Lenkijos europarlamentarai EP pirmininkui lenkui Jerzy Buzekui parašė kitą laišką, kuriame pareiškė tariamus reikalavimus V.Tomaševskiui aiškintis traktuojantys kaip bandymą paveikti europarlamentaro veiklą.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
MYEP.LT FACEBOOK
MyEP.LT TWITTER
REKLAMA