Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai (15)
Vytenis Andriukaitis

V. P. Andriukaitis: arba tvarios sveikatos sistemos, arba jų žlugimas

Antrą Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų (EPSCO) tarybos dieną Europos Sąjungos sveikatos apsaugos ministrai aptarė esamą teisėkūros proceso situaciją: Medicinos prietaisų ir in vitro diagnostikos medicinos prietaisų reguliavimą, derybų dėl Tabako gaminių direktyvos atnaujinimo eigą, taip pat Klinikinių tyrimų ir Europos vaistų agentūros (EMA) mokesčių klausimus. Ministrai vienbalsiai pritarė Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos parengtoms Tarybos išvadoms dėl Šiuolaikinių, atvirų ir tvarių sveikatos apsaugos sistemų.

„ES valstybės narės turi būti iniciatyvios. Mūsų sveikatos apsaugos sistemos privalo būti pasirengusios atlaikyti dabarties ir ateities iššūkius. ES piliečiai turi teisėtus lūkesčius, todėl sveikatos apsaugos ministrai, priimdami sprendimus dėl sveikatos priežiūros sistemų ateities, turi deramai šiuos lūkesčius įvertinti", - sakė sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.

Išvadose dėl Tvarių sveikatos apsaugos sistemų ES valstybės narės pabrėžia, kad sveikata yra ekonominės gerovės pagrindas ir pripažįsta solidarumo, visuotino sveikatos priežiūros prieinamumo ir „Sveikata visose politikos srityse“ principų svarbą. Išvadose ES valstybėms narėms pateikiamos gairės, kaip užtikrinti, kad nacionalinės sveikatos apsaugos sistemos būtų atsparios demografiniams, ekonominiams ir technologiniams pokyčiams. Sveikatos apsaugos ministrai sutarė dėl geresniam koordinavimui nacionaliniu ir ES lygmeniu užtikrinti būtinų priemonių, taip pat dėl priemonių, padėsiančių veiksmingiau naudoti ES struktūrinių ir Investicinių fondų lėšas investicijoms į sveikatą.

ES Tarybai pirmininkaujanti Lietuva informavo ES valstybių narių delegatus apie nemažą pažangą, pasiektą derybose su Europos Parlamentu dėl Tabako gaminių direktyvos atnaujinimo bei pabrėžė, kad iki šių metų pabaigos tikisi pasiekti galutinį sutarimą.

„Dėl su rūkymu susijusių ligų kasmet miršta daugiau nei 700 tūkst. žmonių, o medicinos kaštai tabako gaminių vartojimo padariniams gydyti viršija 25,3 mlrd. eurų per metus. Šie faktai Europos Sąjungai buvo daugiau nei pakankamas pagrindas peržiūrėti Tabako gaminių direktyvą, ypatingą dėmesį skiriant jaunimo rūkymo mažinimui, kovai su neteisėta prekyba bei tabako gaminių reklamos ir rinkodaros reguliavimui“, - pažymėjo V. P. Andriukaitis. Pasak ministro, per likusius du neformalius trišalius susitikimus ES teisės aktų leidėjai gali susitarti dėl visų iki šiol dar neišspręstų klausimų.

Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų Taryba išnagrinėjo Lietuvos pateiktą pažangos ataskaitą dėl Medicinos prietaisų, šalys narės kėlė labiausiai rūpimus klausimus ir teikė siūlymus, į kuriuos atsižvelgs būsimos Tarybos pirmininkės. Sveikatos apsaugos ministrai svarstė, kaip pagerinti pacientų saugą skatinant inovacijas ir mažinti administracinę naštą nacionalinėms valdžios institucijoms. Valstybės narės iškėlė poreikį suvienodinti didelės rizikos vienkartinio naudojimo medicinos prietaisų perdirbimo reguliavimą ir užtikrinti tinkamą rinkos priežiūros institucijų veiklą.

Ministras V. P. Andriukaitis informavo Tarybą apie Lietuvos pirmininkavimo metu organizuotas konferencijas. Jis pažymėjo, kad Lietuvos pirmininkavimo metu buvo nuosekliai laikomasi principo - „prioritetą visų pirma skirti ligų prevencijai, kad nereikėtų ligos gydyti vėliau“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
MYEP.LT FACEBOOK
MyEP.LT TWITTER
REKLAMA