Europos Parlamentas dar pavasarį priėmė rezoliuciją dėl sutartų varžybų ir korupcijos sporte. Joje pažymima, kad „Europol“ atskleidė paplitusius futbolo rungtynių susitarimus, pastaraisiais metais 380 varžybų laikomos įtartinomis.

Europos Parlamentas ragina Europos Komisiją kovoti su sutartomis varžybomis bei koordinuoti šalių veiksmus. Taip pat raginama labiau bendradarbiauti su trečiosiomis šalimis ir išsiaiškinti valstybes, kurios patenka į Azijos lažybų rojaus sąrašą. Tuo tarpu valstybių narių prašoma įtraukti susitarimus dėl varžybų baigties į baudžiamąją teisę. Taip pat sukurti teisėsaugos padalinius, kurie užsiimtų šia sritimi. O sporto organizacijoms – parengti darbo etikos kodeksą.
 
Siūlo realias bausmes
 
Lietuvoje parengta atitinkama įstatymo pataisa. Lietuvos futbolas taip pat neatsikrato sutartų rungtynių šešėlio. Kaip sakė Seimo Sporto ir jaunimo reikalų komisijos vadovas  Juras Požėla, siūloma įteisinti bausmes už sukčiavimą sporte. „Europos klubui“ jis teigė, kad mūsų šalies teisėsaugos veiksmai yra apriboti užkardant tokius veiksmus kaip susitarimai sporte. „Turi atsirasti konkretus straipsnis, kuris apibrėžtų atsakomybę už sukčiavimą sporte. Tai dabar esame pateikę Seimui“, -- sakė parlamentaras. Būta pasiūlymų ir dėl sportininkų pokalbių telefonu pasiklausymo, tačiau čia, kaip ir įprasta, reikia prokuroro sprendimo.

Kokie galėtų būti susitarimai Lietuvos sporte? „Visi apie tai šneka, bet niekas konkrečiai nežino duomenų“, - pastebėjo J.Požėla. Tačiau įtarimų kyla matant kaip Azijos lažybų kontorose statoma, pavyzdžiui, už konkrečią minutę būsimus veiksmus, tarkim nuošalę, Pakruojo rajone vykstančiose varžybose. Arba teniso varžybose – kas pralaimės pirmą setą.

Rengdami įstatymų pasiūlymus Seimo nariai jau konsultavosi su Lietuvos futbolo federacija. Pasak J.Požėlos, Europos Parlamento rezoliucija parodo, kad siūlymai Lietuvoje griežtinti bausmes už sukčiavimą sporte yra savalaikiai.
 
Labiausiai korumpuotas – tenisas

 
Apie susitarimus sporte Lietuvoje kalbama vis plačiau. Neseniai Vilniuje vykusiame organizacijos „Transparency International“ seminare apie susitarimus sporte viešėjo ir šios srities ekspertas, žurnalistas iš Kanados Declanas Hillas. Jis pirmasis pasaulyje išanalizavo sporto susitarimų metodus ir motyvus. Jo tyrimai atskleidė sporto ryšius su nusikalstamu pasauliu ir padėjo pagrindą teisėsaugos tyrimams.

D.Hillas „Europos klubui“ sakė, kad sportas visada susidurdavo su korupcija. Tačiau per pastaruosius 5-10 metų atsirado sporto korupcijos globalizacija. „Žmonės, gyvenantys kitame Žemės pusrutulyje, yra suinteresuoti dėl susitarimų Lietuvos futbolo varžybose.  Tai ypatingas fenomenas“, - teigė jis.