Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai
Graikiją gelbėjusi Vokietija patvirtino savo taupymo planą

Graikiją gelbėjusi Vokietija patvirtino savo taupymo planą

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel koalicija susitarė dėl biudžeto mažinimo ir mokesčių paketo, kuris turėtų padėti didžiausiai Europos ekonomikai iki 2013 m. sumažinti savo struktūrinį biudžetą iki Europos Sąjungos (ES) nustatytos ribos bei atgauti asmeninį politinį populiarumą, praneša „EurActiv”.

Sutartų priemonių, kurios yra vadinamos griežčiausiomis Vokietijos ekonomikos reguliavimo priemonėmis nuo Antrojo pasaulinio karo, tikslas yra sutaupyti kitais metais 11,2 mlrd. eurų ir sumažinti deficitą, kuris, kaip prognozuojama, šiais metais viršys 5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Remiantis planais, 2012 m. planuojama sutaupyti 19,1 mlrd. eurų, 2013 m. – 24,7 mlrd. eurų, o 2014 m. - 26,6 mlrd. eurų. Tikimasi, kad tai sumažins biudžeto deficitą ir jis bus mažesnis, nei ES nustatyta 3 proc. BVP.

„Mes turime iki 2014 m. sutaupyti apie 80 mlrd. eurų, kad ateityje mūsų finansai galėtų stovėti ant savo kojų”, - po dvi dienas trukusio slapto pasitarimo žurnalistams surengtoje spaudos konferencijoje teigė A. Merkel.

„Pastarieji keli mėnesiai parodė, kartu su Graikija ir kitomis euro valstybėmis, kaip svarbu turėti tvirtus finansus”, - teigė A. Merkel, kuri dar turi gauti parlamento pritarimą sutartam taupymo priemonių paketui tokiu metu, kai jos populiarumas mažėja.

Spaudimas leisti, o ne taupyti

Spalio mėn. į valdžią atėjusi naujoji A. Merkel vyriausybė žadėjo sumažinti mokesčius, bet euro zonos krizė ir skolinimosi apribojimo įstatymas, kurį priėmė jos ankstesnė koalicija, privertė ją atsisakyti šių planų ir net pradėti svarstyti apie ribotą mokesčių padidinimą.

Galų gale A. Merkel vyriausybė išvengė pajamų mokesčių didinimo bei mažesnių pridėtinės vertės mokesčių (PVM) panaikinimo tam tikriems produktams – žingsnis, kuriam pritarė kai kurie jos partijos nariai, bet dėl kurio ją perspėjo daugelis ekonomistų.

„Teikia vilčių tai, kad jie atsisakė didelio mokesčių pakėlimo, nes tai būtų neteisingas kelias, kadangi konsolidacija per biudžeto įplaukas neveikia”, - teigė „Unicredit” ekonomistas Andreasas Reesas.

A. Merkel pripažino, kad jos valstybei yra daromas tarptautinis spaudimas „esant dabartinei padėčiai, išleisti daugiau” tam, kad padidėtų paklausa.

Kitos šalys taip pat paskelbė apie savo taupymo planus:

Airija
Šalies premjeras Brianas Cowenas paskelbė apie tris taupymo planus praėjusiais metais• Sausį buvo įvestas pensijų mokestis viešojo sektoriaus darbuotojams, prilygstantis algos sumažinimui 7,5 proc., o balandį padidintas pajamų mokestis.
• Gruodį 15 proc. sumažinti atlyginimai policininkams ir mokytojams. Graikijos stiliaus protestų pavyko išvengti.
• Šiais metais Airija turi sutaupyti 3 mlrd. eurų, nebus apseita be išlaidų karpymų ir naujų mokesčių. Manoma, kad tam šalies vyriausybė nelauks iki gruodžio, kada bus tvirtinamas naujas biudžetas.

Jungtinė Karalystė
Pirmadienį šalies premjeras Davidas Cameronas paskelbė apie planus 7,3 mlrd. eurų sumažinti išlaidas iš biudžeto.

• Taupymo kirvis labiausiai palies Verslo ir inovacijų departamentą, kuris turės sutaupyti 969 mln. eurų.
• Ministrai turės atsisakyti asmeninių vairuotojų ir naudotis viešuoju transportu, kad padėtų sutaupyti 1,4 mlrd. eurų įvairiose srityse.
• Naujų žmonių į valstybes tarnybą ketinama nepriimti iki 2011 metų.
• Išlaidos aukštajam mokslui sumažintos 235 mln. eurų

Prancūzija
Prancūzija pasižadėjo sumažinti savo biudžeto deficitą 8 proc. iki 4,6 proc. 2012 metais.

• Paryžius pažadėjo 5 mlrd. eurų per dvejus metus sumažinti finansavimą, sumažės finansavimas vietos savivaldybėms.
• Per artimiausius 30 mėnesių Prancūzija dar turi sutaupyti 90 mlrd. eurų, tačiau vyriausybė dar nepaskelbė, ar bus karpomos išlaidos, ar auginami mokesčiai.
• Tikimasi, kad kitą mėnesį Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy paskelbs, kaip ketina gelbėti bankroto grėsmės ištiktą pensijų sistemą.

Ispanija

Ispanijos ministras pirmininkas Jose Luisas Rodriguezas gegužę paskelbė 15 mlrd. eurų taupymo planą, kuris turėtų padėti šiais metais Ispanijai pasiekti 9,3 proc. biudžeto deficitą.

• Vyriausybės nariai atlyginimus susimažins 15, valstybės tarnautojai – 5 proc.
• Vietos ir regionų valdžia turės sutaupyti 1,2 mlrd. eurų. Nebus 2011 m. numatyto pensijų augimo.
• Kitais metais bus sumažinta 2,5 tūkst. eurų motinystės išmoka 

Italija
Silvio Berlusconio vyriausybė neseniai pasirašė naują biudžeto projektą, pagal kurį iki kitų metų pabaigos turi būti sutaupyta mažiausiai 13 mlrd. eurų, o biudžeto deficitas 2011 m. turės siekti 3,9 proc.

• Viešasis sektorius daugiau nebepriims darbuotojų, jau dirbantiems užšaldytos algos
• 5 mlrd. eurų tikimasi sutaupyti mažinant atlyginimus politikams ir aukštas pareigas užimantiems valstybės tarnautojams
• Sugriežtinusi bausmes už mokesčių vengimą, nelegalias statybas ir sukčiavimą valstybė tikisi surinkti dar apie 1 mlrd. eurų.

Portugalija
Prieš dvi savaites, Jose Socrateso socialistų vyriausybė paskelbė antrą taupymo planą. 1 mlrd. eurų ketinama sumažinti išlaidas, didinti mokesčius. Tikimasi, kad tai padės šiemet sumažinti valstybės biudžeto deficitą iki 7,3 proc.

• PVM didinamas vienu procentiniu punktu.
• Daugiausiai uždirbantiems viešajame sektoriuje algos mažės 5 proc.
• Didieji infrastruktūros projektai, tokie kaip Lisabonos tarptautinis oro uostas ar greitųjų traukinių linijos gali būti atidėtos.

Rumunija
TVF neseniai pervedė dar vieną dalį paskolos, kuri turi padėti antrai skurdžiausiai ES valstybei, kuri imasi griežtų taupymo priemonių. Šalies prezidentas Traianas Basescu matė tūkstančius žmonių protestuojančius Bukarešto gatvėse.

• Darbo užmokestis viešajame sektoriuje, kuris sudaro apie trečdalį darbo vietų, darbo užmokestis nuo birželio mažės ketvirtadaliu.
• Pensijos bus sumažintas 15 procentų, ilginamas pensinis amžius.
• Vyriausybė taip pat ketina mažinti motinystės išmokas, mažinti nedarbą.

Graikija
Premjeras George Papandreou per kelis mėnesius paruošė penkis griežtus taupymo paketus. Paskutinysis padėjo gauti Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir ES paramą, tačiau sukėlė masinius protestus gatvėse, kurie pareikalavo ir žmonių gyvybių.

• Viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai įšaldyti iki 2014 m.
• Pagrindinis pridėtinės vertės mokestis padidintas iki 23 proc. palyginti su 19 proc. kovą.
• Pensinis amžius ilginamas maždaug aštuoneriais metais iki 60 m.
• Akcizai degalams, cigaretėms ir alkoholiui išaugo 10 proc.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
MYEP.LT FACEBOOK
MyEP.LT TWITTER
REKLAMA