Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai (5)
Europos Parlamentas ginčijasi dėl vandens

Europos Parlamentas ginčijasi dėl vandens

Europos Parlamente (EP) buvo surengti debatai dėl pirmosios sėkmingos Europos Sąjungos (ES) pilietinės iniciatyvos dėl teisės į vandenį. Nors EP nariai didžiąja dalimi išreiškė paramą pagrindiniam šios iniciatyvos tikslui, jie neturėjo vieningos nuomonės dėl to, ar vandens tiekimo paslaugos turėtų būti atiduotos į privačias rankas.

Europos Sąjungos (ES) piliečių iniciatyvą „Right2Water“, kuria Europos Komisija (EK) raginama siūlyti teisės aktą, kuriame būtų įtvirtinta žmogaus teisė į vandenį ir sanitarines paslaugas pasirašė 1,68 mln. ES gyventojų. Pagal reikalavimus būtina surinkti 1 mln. ES šalių narių piliečių parašų tam, kad iniciatyva pasiektų ES institucijas. Gyventojų iniciatyva dėl teisės akto priėmimo pasiekė EK 2013 m. gruodžio 20 d.

Kaip praneša „Euractiv“, šia iniciatyva siekiama, kad visiems ES gyventojams būtų užtikrinama teisė apsirūpinti vandeniu ir gauti sanitarines paslaugas. Taip pat siekiama, kad ES dėtų daugiau paslaugų tam, kad visame pasaulyje būtų gerinama prieiga prie vandens ir sanitarinių paslaugų, įskaitant besivystančias šalis.

Iniciatyvos pateikimo organizatoriai taip pat ragina ES institucijas netaikyti vandens tiekimui ir šio proceso valdymui išorinės rinkos taisyklių bei liberalizavimo, nes, anot jų, tokiu būdu skurdžiai gyvenančios šeimos negautų tinkamos prieigos prie šių paslaugų.

„Didžiulis gyventojų skaičius vis dar neturi tinkamos prieigos prie kokybiško vandens bei negauna tinkamų sanitarinių paslaugų“, - sakė teisės į vandenį iniciatyvos pilietinio komiteto pirmininkė Anne Marie Perret. „Svarbu, kad gyventojams tektų mokėti priimtiną kainą, atitinkančią jų, o ne vandens tiekimo įmonių akcininkų poreikius. Šiandieną šios įmonės nedvejodamos nutraukia vandens tiekimą finansinius sunkumus patiriančioms šeimoms“, - pridūrė ji.

Privatizacija ir kainų nustatymas

Nors EP nariai pritaria tam, kad ES vandens tiekimo sistema turėtų būti tobulinama, šioje iniciatyvoje pateikiama pozicija, nukreipta prieš sistemos liberalizavimą, sukėlė ginčus.

„Liberalizavimas būtų pelningas didžiulės tarptautinėms įmonėms, tuo tarpu vietos bendruomenės pageidautų draugiškesnio aplinkai požiūrio“, - patikino A. M. Perret.

Tačiau Liberalų partijai atstovaujantis EP narys iš Jungtinės Karalystės (JK) Chrisas Daviesas kalbėjo apie JK privatizuotos vandens tiekimo sistemos sėkmingumą. „Kokybiško vandens tiekimas yra brangus“, - patikino jis, pridurdamas, jog privatus sektorius gali užtikrinti efektyvų vandens tiekimą vietos bendruomenėms už prieinamą kainą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
MYEP.LT FACEBOOK
MyEP.LT TWITTER
REKLAMA