Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai
Europos galvos skausmai – nuo euro iki bičių

Europos galvos skausmai – nuo euro iki bičių

Kol Europos Sąjungos vadovai laužo galvas dėl didelių rūpesčių ar klausimų, tokių kaip ekonomikos krizė ar euro įvedimas, gali netikėtai atsliūkinti bėdos, sukeltos vienų mažiausių Europos Sąjungos gyventojų, bičių nelaimės. Taip galima apibendrinti praėjusią ir šią savaitę Europos Sąjungoje.

Šią savaitę laukia vienas svarbus įvykis Baltijos šalims ir ypač Latvijai. Birželio 5 dieną Europos Komisija skelbia Latvijos konvergencijos ataskaitą. Jeigu Komisija Latvijos pasirengimą įsivesti eurą įvertins teigiamai, mūsų Baltijos kaimynės euro įvedimo mašina suksis toliau. Tokiu atveju EK rekomenduos leisti Latvijai įsivesti eurą.

Vadinasi, liepos 9 dieną, kai jau Lietuva pirmininkaus Europos Sąjungai, ES šalių narių ekonomikos ir finansų ministrų taryba, pasikonsultavusi su Europos Parlamentu ir ES vadovų taryba, gali oficialiai patvirtinti, kad Latvija nuo kitų metų sausio gali įsivesti eurą. Visos euro neturinčios ES šalys tokių vertinimų sulaukia kas dvejus metus, bet Latvija paprašė išankstinio vertinimo – kitas pagal tvarkaraštį būtų buvęs kitąmet, tad, atitikus kriterijus, eurą būtų galima įsivesti tik nuo 2015 metų.

Kol Latvija jungiasi prie euro turinčių šalių kompanijos, šiai kompanijai pradėjo galioti naujos, griežtesnės, biudžeto priežiūros taisyklės. Praėjusią savaitę įsigaliojo dviejų dokumentų rinkinys, angliškai vadinamas „two-pack“, kuriuo griežtinama euro zonos biudžeto priežiūra bei bendras euro zonos valstybių narių biudžeto tvarkaraštis ir bendros biudžeto taisyklės.

Nuo šiol kasmet iki balandžio 30 dienos per Europos ekonominės politikos koordinavimo semestrą euro zonos valstybės narės privalės paskelbti savo tarpinius fiskalinius planus (stabilumo programas) ir ateinančių 12 mėnesių ekonomikos augimo bei užimtumo politikos prioritetus (nacionalines reformų programas).

Iki spalio 15 dienos euro zonos valstybės narės privalės paskelbti ateinančių metų biudžeto projektus. Iki gruodžio 31dienos euro zonos valstybės narės privalės priimti ateinančių metų biudžetus.

Kol sukasi didžiuliai ekonomikos ratai, Europos Sąjungoje dėmesio susilaukia ir vieni mažiausių jos gyventojų – bitės. Europos Sąjunga jau kuris laikas svarsto ir vis atideda tam tikrų insekticidų uždraudimą, nuo kurių žemyne krenta bitės. Praėjusią savaitę Europos maisto saugos tarnyba įrašė dar vienus insekticidus į „įtariamųjų sąrašus“, kodėl mažėja Europos bičių populiacija.

Tai yra Vokietijos „Bayer“ ir Šveicarijos „Syngenta“ gaminami chemikalai. Skamba gal ir juokingai, bet bitės – vienas iš pagrindinių vabzdžių, kurių apdulkinimo dėka mezgasi vaisiai, grūdai, dauginasi augalai. Specialios programos skaičiavimais, apie 84 procentai Europos grūdų, vaisių, daržovių dauginimuisi bitės yra gyvybiškai būtinos.

Tačiau kol kas nepavyksta pasiekti visų 27 ES narių susitarimo, kad insekticidai būtų uždrausti.

Parengė Vytė Rūkaitė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
MYEP.LT FACEBOOK
MyEP.LT TWITTER
REKLAMA