Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai
Europa draudžia fosfatus skalbikliuose, kas išvalys vandenis, bet gali pabranginti skalbimo priemones

Europa draudžia fosfatus skalbikliuose, kas išvalys vandenis, bet gali pabranginti skalbimo priemones

Ketvirtadienį ES ėmėsi veiksmų, kad būtų uždrausta skalbimo priemonėse naudoti fosfatus; taip bandoma išvalyti Europos upes, ežerus ir jūras, pranešė „EUbusiness“. Europos Komisijos pasiūlyme teigiama, kad draudimu siekiama sumažinti fosfatų kiekį nuotėkose, nes joms patekus į gamtą, fosfatai sukelia eutrofikaciją: greitą dumblių augimą kitos vandens augalijos ir gyvūnijos rūšių sąskaita.

Draudimas, kuris turėtų būti taikomas nuo 2013 m. sausio 1 d., negaliotų profesionalų naudojamiems valikliams ir skalbikliams, kol visoje Sąjungoje nebus rastos techniškai ir ekonomiškai priimtinos alternatyvos.

Fosfatų neturintys skalbikliai „Europos piliečiams leis džiaugtis pagerėjusia vandens kokybe“, - sakė Antonio Tajani, pramonės komisaras.
Fosfatus plačiai naudoti pradėta prieš pusšimtį metų, nes jie minkština kietą vandenį ir padeda atpalaiduoti purvo daleles, tačiau suskaidyti juos, patekusius į nuotėkų sistemas, yra sudėtinga ir brangu.

ES ekspertai teigia, kad 60% fosfatų į gamtą patenka iš skalbimo priemonių, 30% – iš indų ploviklių, o 8% – iš pramonės įmonių. Manoma, kad cheminių detergentų sukelta tarša sudaro atitinkamai 16% ir 24% Dunojaus ir Baltijos jūros taršos fosfatais.

Kai kurios ES šalys jau yra įvedusios fosfatų naudojimo skalbikliuose ir valikliuose apribojimus, tačiau naujasis draudimas skaudžiausiai atsilieps naujųjų Rytų Europos šalių smulkiesiems gamintojams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
MYEP.LT FACEBOOK
MyEP.LT TWITTER
REKLAMA