Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai
Pinigai

Dėl pensijų reformos Lietuva ir dar 8 šalys prašo kitaip skaičiuoti skolas

Devynios Europos Sąjungos (ES) narės pasiūlė, kad, remiantis ES valstybių skolų rodikliais, būtų galima įvertinti, kurį šalis jau baigė savo pensijų sistemos reformą ir dėl to turi aukštesnį skolinimosi reitingą, praneša „EUobserver“. Tačiau Vokietija įspėja, kad tokia sistema sukels sumaištį.

„Jei bus toliau laikomasi esamo požiūrio į skolų ir biudžeto deficito statistiką, valstybės narės bus nevienodai traktuojamos ir tokiu būdu persitvarkančios šalys liks nuskriaustos“, teigiama devyneto valstybių (Bulgarijos, Čekijos, Vengrijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Rumunijos, Slovakijos ir Švedijos) praėjusią savaitę išsiųstame laiške ES specialiai ekonomikos valdymo darbo grupei.

Jame teigiama, kad valstybės lėšomis mokamų pensijų schemos įdiegimas yra „nepaprastai svarbus, siekiant padidinti Europos bendrųjų finansų ilgalaikį stabilumą.“

„Bet tokias reformas jau įdiegusių valstybių narių patirtis rodo, kad toks procesas sukelia ryškų ... bendrosios valstybės skolos ir deficito rodiklių pablogėjimą“, priduriama toliau ir atkreipiamas dėmesys į „šiuo metu galiojančio Stabilumo ir augimo pakto iš esmės sąlygojamą nesąžiningumą ir neefektyvumą“.
Centrinės Europos ir Baltijos šalių reformų pagrindinis tikslas – pereiti nuo visiems vienodo dydžio einamųjų mokėjimų („pay as you go“) pensijų sistemos, pagrįstos solidarumo tarp kartų principu, iki kaupiamosios kapitalu pagrįstos sistemos.

Vokietijos finansų ministerija antradienį, rugpjūčio 17 d., į tai reagavo pareikšdama, kad „labai skeptiškai“ vertina pokyčius, dėl kurių tam tikrų šalių rodiklius bus „sunkiau interpretuoti ES lygiu“.
„Be to, tai bus žalinga vyriausybėms, pasirinkusioms kitokius pensijų sistemos reformavimo būdus ir kitaip perskirstančioms reformos išlaidas“, sakoma „Bloomberg“ cituojamame ministerijos pranešime spaudai.

Savo ruožtu Europos Komisija tą pačią dieną pareiškė, kad ji dar svarsto savo poziciją šiuo klausimu. „Žinoma, komisija norėtų, kad valstybės skolų kriterijai būtų sustiprinti ir rimčiau vertinami, todėl itin svarbu jau dabar iškelti šį klausimą“, - reporteriams kalbėjo komisijos atstovas spaudai Amadeu Altafajus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
MYEP.LT FACEBOOK
MyEP.LT TWITTER
REKLAMA