Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai (7)
Chemikalai, sukeliantys vėžį ir vaisingumo problemas

Chemikalai, sukeliantys vėžį ir vaisingumo problemas

Dėl augančio vėžio ir vaisingumo problemų lygio, mokslininkų dėmesį patraukė chemikalai, pasižymintys endokrininių disruptorių savybėmis, kuriuos kai kas ragina griežtai reglamentuoti bei imtis atsargumo principo. Tuo tarpu kiti atkreipia dėmesį į šių cheminių medžiagų svarbą, pavyzdžiui, plastiko gamyboje bei įspėja, kad mokslo pamatas gali būti apverstas aukštyn kojomis, jei bus imtasi atsargumo priemonių.

Kaip rašo „Euractiv“, endokrininiai disruptoriai – tai cheminiai elementai, kurie, kaip įtariama, sukelia tokias ligas kaip vėžys ir diabetas bei skatina nutukimą ir nevaisingumą, keisdami endokrininę (hormonų) sistemą.

Šiuo klausimu kyla tradicinis susipriešinimas tarp chemijos pramonės ir aplinkosaugos bei sveikatos apsaugos aktyvistų.

Mokslininkai taip pat nesutaria dėl to, ar egzistuoja ryšys tarp cheminių medžiagų ir susirgimų, tačiau abi pusės sutinka, kad vartotojų ir aplinkos saugumas turi būti užtikrintas.

Europos Sąjunga (ES) deda nemažai pastangų šių cheminių medžiagų panaudojimo reglamentavimui, pavyzdžiui, drausdama bisfenolio A naudojimą vaikiškų buteliukų gamyboje bei mėgindama mažinti ūkininkų naudojamų pesticidų kiekį.

Svarbiausia tai, kad ES įstatymų leidėjai 2006 m. priėmė REACH reglamentą, pagal kurį pirmą kartą chemikalų gamintojų pareikalauta įrodyti, jog jų produkcija saugi, prieš šiai patenkant į rinką.

Europos Komisija (EK) inicijuoja endokrininių disruptorių tyrimą ir , kaip tikimasi, 2015 m. pateiks siūlymą kaip identifikuoti ir reglamentuoti medžiagas, pasižyminčias endokrininių disruptorių savybėmis, tokias kaip pesticidai ir biocidai.

Tačiau tai nėra lengva užduotis reguliuotojams, kurie blaškosi tarp atsargumo principo ir pažado paremti sprendimo parėmimą nenuginčijamais moksliniais įrodymais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
MYEP.LT FACEBOOK
MyEP.LT TWITTER
REKLAMA