Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai
Europos centrinis bankas

Briuselis pristatė planą, priversiantį bankus susimokėti už savo pačių gelbėjimą

Už žlungančių bankų gelbėjimą ateityje turės susimokėti patys bankai, o ne gelbėtis mokesčių mokėtojų ar viešojo sektoriaus išlaidų mažinimo sąskaita – tokius planus trečiadienį pristatė Europos Komisija, rašo „EUobserver“.

„Mums reikalingi aiškūs rėmai, užtikrinantys, kad visos Europos valdžios institucijos bus gerai pasirengusios susitvarkyti su sunkumus patiriančiais bankais ir tvarkingai suvaldyti galimas bankų nesėkmes“, - kalbėjo ES vidaus rinkos ir paslaugų komisaras Michelis Barnier.

Pagal Komisijos siūlomą schemą, iš nacionalinių finansų sektoriaus reguliuotojų būtų sudaryta grupė „gelbėjimo kolegijų“, kurios koordinuotų tvarkingą ES šalyse veikiančių bankų uždarymą.

Prižiūrėtojams būtų suteikta teisė laikinai sustabdyti dividendų mokėjimus, atleisti vadovus ar liepti bankams išparduoti savo aktyvus. Šitaip jie priverstų bankus imtis veiksmų, kol problemos netapo nevaldomos, ir galėtų išvengti 2008 m. Europoje ir JAV susidariusios situacijos, kai vyriausybės bankams išleido trilijonus, kad išgelbėtų pasaulinę finansų sistemą.

Be to, Komisija pasiūlė sukurti „gelbėjimo fondus“, kurie būtų įsteigti valstybėse narėse, o ne ES lygiu ir kurie kauptų pinigus juodai dienai, o paskui panaudotų juos bankrutuojančio banko uždarymo išlaidoms padengti. Lėšos šiems fondams galėtų būti renkamos per bankams nustatytą rinkliavą. Panaši rinkliava jau egzistuoja kai kuriose šalyse (Prancūzijoje, Vokietijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje).

Tačiau Prancūzijoje ir JK iš rinkliavos gautos lėšos įskaičiuojamos į bendrąsias biudžeto įplaukas, o ne gelbėjimo fondus, todėl jos greičiausiai pasipriešins Komisijos siūlymams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
MYEP.LT FACEBOOK
MyEP.LT TWITTER
REKLAMA