Nors viešai skelbiamoje darbotvarkėje nurodoma, kad klausimu dėl "prašymo apginti parlamento nario Valdemaro Tomaševskio imunitetą" turėtų prasidėti birželio 14-osios Europos Parlamento plenarinė sesija Strasbūre, Europos Parlamento pareigūnai patikslino, kad tai - per ankstyva data, nes galutinio sprendimo dar nėra priėmęs pats komitetas.

Pranešėju paskirto Vokietijos europarlamentaro Bernhardo Rapkay  biuro atstovai BNS sakė, kad rengiamo pranešimo turinys nėra komentuojamas, o jis plenarinei sesijai turėtų būti pateiktas ne anksčiau nei liepos mėnesį.

BNS žiniomis, komitetas sprendimą planuoja priimti birželio 23-iąją.

Pats V.Tomaševskis BNS sakė tikįs, kad dėl susidariusios situacijos EP priims rezoliuciją.

"Europarlamentaro darbo Europos Parlamente negali vertinti jokia valstybės narės institucija. Tai numatyta ES pagrindinėse sutartyse. Komisija šiurkščiai viršijo savo kompetenciją. Rezoliucija turi konstatuoti šią konkrečią situaciją ir kad ši situacija tai nepasikartotų ateityje jokioje kitoje šalyje, kad kitos valstybės nesikištų į Europos Parlamento darbą", - BNS sakė V.Tomaševskis.

VTEK sausio 21-ąją dieną nutarimu paskelbė, kad V.Tomaševskio "viešas elgesys ir pasirinkta veiklos forma nerodo pagarbos žmogui ir valstybei, teisingumui, nedidina pasitikėjimo valstybe ir jos institucijomis".

Prieš keletą mėnesių dėl šios išvados gavęs V.Tomaševskio skundą, Europos Parlamento pirmininkas Jerzy Buzekas nukreipė jį į Teisės reikalų komitetą.

V.Tomaševskis
Europarlamentaro darbo Europos Parlamente negali vertinti jokia valstybės narės institucija. Tai numatyta ES pagrindinėse sutartyse. Komisija šiurkščiai viršijo savo kompetenciją. Rezoliucija turi konstatuoti šią konkrečią situaciją ir kad ši situacija tai nepasikartotų ateityje jokioje kitoje šalyje, kad kitos valstybės nesikištų į Europos Parlamento darbą

Teismas panaikino VTEK sprendimą

Ginčas dėl šio VTEK sprendimo tęsiasi ir Lietuvos teismuose. Vilniaus apygardos administracinis teismas gegužės 14 dieną panaikino komisijos sprendimą, paskelbęs, kad VTEK nėra kompetentinga atlikti tyrimą dėl asmens, esančio Europos Parlamento (EP) nariu.

Etikos sargai šį sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

V.Tomaševskis sako manąs, kad teismo sprendimai nedarys įtakos planuojamai Europos Parlamento reakcijai.

VTEK daug aistrų keliantį pareiškimą sausio mėnesį priėmė reaguodama į Lietuvos Sąjūdžio kreipimąsi. Organizacijos vardu išplatintą kreipimąsi pasirašiusiam konservatoriui parlamentarui Rytui Kupčinskui užkliuvo V.Tomaševskio teiginiai per susitikimą su Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barrosu, taip pat Lenkijos europarlamentarų laiškas Europos Parlamento vadovui Jerzy Buzekui.

Pernai rugsėjį V.Tomaševskis J.M.Barosso klausė, ar jam žinoma, kad tautinių mažumų teisės Lietuvoje regresuoja, o lenkų mažuma Lietuvoje diskriminuojama. V.Tomaševkis ne kartą yra sakęs, esą lenkų mažuma Lietuvoja yra diskriminuojama, nors Lietuvos vadovai tvirtina, kad tokie priekaištai yra nepagrįsti.

Lietuvoje gyvena per 200 tūkst. save lenkais laikančių žmonių. Tai didžiausia tautinė mažuma Lietuvoje.